ads
اسپرینکلر
پمپ آتشنشانی
اعلام حریق
جعبه آتشنشانی
شیرآلات آتشنشانی
کپسول آتشنشانی

پکیج شیر کنترل ناحیه Zone Control Valve Assembly

دسته بندی ها : سیستم اسپرینکلر, مقالات 28 اسفند 1399 ملیحه سیدقربان 1999 مشاهده

بر اساس کد شماره A.16.14.1 از NFPA 13 ویرایش سال 2019 استفاده از پکیج شیر کنترل ناحیه بر روی خطوط منشعب از رایزر سیستم اسپرینکلر، در مکان­هایی که دارای چندین منطقه اطفاء می­باشند مانند: ساختمان­های بلند مرتبه، مجتمع های تجاری، هتل­ها، بیمارستان­ها و …  جهت تشخیص هر چه دقیق تر محل بروز حریق و تخلیه آب، الزامی می­باشد.

شماتیک پکیج کنترل ناحیه در NFPA 13 (شکل شماره A.16.14. 1 (B))
  • Indicating-Type Floor Control Valve With Supervisory Switch

مطابق تصویر فوق شیر کنترل ناحیه می بایست دارای اجزای زیر باشد:همانطور که از توضیحات این تجهیز بر می آید، یک شیر قطع کن اول خط با قابلیت نظارت بصری و الکتریکی باز و بسته بودن آن می بایست در این محل نصب گردد. لذا شیر پروانه ای دارای سوئیچ ارسال سیگنال جهت اطلاع از وضعیت شیر، جهت نصب در ابتدای خط پکیج شیر کنترل ناحیه در نظر گرفته می شود.

این مدل شیر از خانواده شیر­های پروانه­ای دارای گیربکس بوده که مجهز بهMonitoring Switch  می­باشد. این قابلیت با ارسال یک کانتکت الکتریکال، اوپراتورها و کارشناسان نگهداری سیستم را از باز یا بسته بودن خط (زون اسپرینکلر) مطلع می­نماید. این مهم بر اساس استاندارد­های BS5306 و EN12485 در طراحی خطوط اسپرینکلر در نظر گرفته می شود.

مهمترین مزیت این شیر قابلیت مانیتورینگ از طریق پنل مرکزی می­باشد. به طور مثال در صورتی که جهت عملیاتی خاص نیاز به تخلیه یا بستن آب (برای مثال جهت تعویض اسپرینکلر) یک طبقه باشد هنگامی که این شیر توسط اوپراتور بسته می­شود، این مورد در پنل مرکزی نشان داده شده و پس از انجام عملیات تا زمانی که شیر مجدد باز نشود و سیستم به حالت فعال قبلی بازنگردد همچنان در پنل علامت زون غیر فعال یا بسته نمایان می­گردد بدین ترتیب احتمال خطای انسانی و بسته ماندن سهوی جریان کاهش می­یابد.

  • Water Flow Switch

Water flow Switch یا همان فلو سوئیچ دارای تیغه­ای جهت تشخیص جریان آب می­باشد. با قرار گرفتن این تیغه درون لوله و عبور جریان آب از آن چه در زمان فعال شدن اسپرینکلرها و چه در زمان تست سیستم، سیگنالی در جهت نشان دادن ناحیه اطفاء به پنل اعلام حریق ارسال می­شود.

  • Sectional Drain Valve & Test Valve & Sigh Glass & Union

تمامی تجهیزات نامبرده در یک شیر بسیار جمع و جور به نام شیر تست و تخلیه خلاصه می شوند. این محصول تجاری کوچک کلیه نیازها و انتظارات طراح را در زمینه تست سیستم اسپرینکلر و تخلیه آب درون لوله های این سیستم برآورده می کند.

شیر تست و تخلیه دارای سه حالت بسته، حالت تست با سایز 2/1 اینچ و حالت تخلیه با سایز 1 یا 2 اینچ می باشد. در حالت عادی این شیر بسته می­باشد. در صورت نیاز به تست سیستم، شیر در حالت تست یعنی سایز 2/1 اینچ که معادل فعال شدن یک عدد اسپرینکلر می­باشد قرار گرفته، عبور جریان از فلو سوئیچ باعث ارسال سیگنال به پنل اعلام حریق مرکزی شده و کل سیستم تست می­شوند. بدیهی است در این حالت وت آلارم چک ولو نصب شده در ابتدای رایزر نیز فعال شده، زنگ مکانیکی آن به صدا درآمده و پرشر سوئیچ نیز سیگنالی به پنل مرکزی ارسال می­کند. در صورت بروز حریق، پس از فعال شدن اسپرینکلرها و اطفاء حریق، جهت تعویض اسپرینکلرها، ابتدا شیر پروانه­ای بسته شده، سپس شیر تست و تخلیه در حالت تخلیه قرار گرفته، آب درون لوله­ های زون مربوطه تخلیه شده، اسپرینکلر تعویض و شیر پروانه­ای باز می­شود. همچنین این شیر دارای یک نمایشگر شیشه ای (Sight Glass) می­باشد که جریان آب از درون آن قابل رویت است.

  • Pressure Gauge

گیج فشار از جمله ادوات ضروری نظارت بر سیستم اسپرینکلر می باشد که به کمک آن فشار آب در تمامی طبقات و زون های شبکه اسپرینکلر و Stand Pipe قابل رویت است. مانومترهای موجود در سیستم های آتش نشانی اغلب دارای صفحه نمایشگر با قطر 10 سانتیمتر و عقربه نمایش دهنده صفر تا 300 PSI و سایز کانکشن ¼ اینچ می باشد.  

باید توجه داشت در صورت استفاده از یک رایزر ترکیبی و مشترک جهت سیستم اسپرینکلر و Stand Pipe  (برای مثال جعبه های آتش نشانی) استفاده از یک شیر یکطرفه جهت نصب پس از شیر قطع کن اول خط و بر اساس تصاویر زیر از NFPA 13 الزامی می باشد.

Check Valve

شیر یکطرفه همانطور که از نامش پیداست جهت جلوگیری از برگشت جریان خط اسپرینکلر و ادغام آن با جریان آب سیستم جعبه های آتش نشانی تعبیه گردیده است. شیرهای یکطرفه فهرست شده اغلب از نوع Swing و یا Double Door می باشند.

ملیحه سیدقربان

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :