ads
اسپرینکلر
پمپ آتشنشانی
اعلام حریق
جعبه آتشنشانی
شیرآلات آتشنشانی
کپسول آتشنشانی
در سال 1395 سازمان آتش نشانی تهران جهت جلوگیری از خسارات مالي و جاني روز افزون حوادث و سوانح تلخ آتش سوزی در کلانشهر تهران، اقدام به تدوین ضوابط ملاک عمل سامانه های اعلام و اطفای حریق و ايمني در معماري و تخلیه دود در این استان نمود. از این رو مالکین محترم ساختمان های مسکونی و اماکن اداری و تجاری که پس از سال 1395 اقدام یه ساخت املاک شخصی خود نموده اند می بایست بطور کامل از این ضوابط تبعیت نمایند. در این خصوص جهت اطمینان از اجرای صحیح و بی نقص ضوابط، سازمان آتش نشانی لیستی از شرکت های مورد اعتماد خود جهت ارائه خدمات مشاوره و طراحی به مالکان و سازندگان محترم منتشر نموده است.
فرآیند اخذ تاییدیه آتش نشانی توسط مالکین محترم، با عقد قراداد با یکی از شرکت های ذیصلاح جهت افتتاح پرونده در سازمان آتش نشانی، سپس تهیه نقشه های سامانه های اعلام و اطفای حریق و مشاوره ایمنی، تایید نقشه از جانب سازمان، اجرای نقشه ها تحت نظارت شرکت مشاور، تست سیستم ها توسط کارشناسان سازمان و در انتها ارائه تاییدیه توسط این سازمان انجام می گردد. مالکین محترم می بایست در نظر داشته باشند، جهت دریافت پایان کار شهرداری ملک خود نیازمند تاییدیه سازمان آتش نشانی تهران می باشند.
طراحی سیستم اعلام حریق و محاسبات هیدرولیکی سیستم اطفای حریق پروژه های مسکونی و تجاری می بایست توسط شرکتی متخصص و مورد تایید سازمان آتش نشانی و بر اساس اصول طراحی مطرح شده در مبحث سوم مقررات ملی ساختمان و ضوابط ملاک عمل سیستم های اطفای حریق سازمان آتش نشانی تهران انجام شود. ضوابط سامانه هاي اطفاي حريق شامل ضوابط مرتبط با شبكه هاي آتشنشاني كه مشتمل بر مخزن آب، پمپ هاي آب، لوله كشي و اتصالات و جعبه هاي آب آتشنشاني در پاركينگ ها و طبقات و همچنين شبكه هاي بارنده يا اسپرينكلر كه به عنوان يكي از مهمترين مؤلفه هاي حفاظت ساختمان در مقابل حريق شناخته ميشود، می باشد.